CZ.1.07/2.3.00/09.0209

V rámci 4. mezinárodní studentská konference plné barev proběhnou ve čtvrtek 18. dubna 2013 v 18 hodin dva workshopy zaměřené na biomechanickou analýzu pohybu s následujícími názvy:

  • 3D kinematická analýza a dynamická plantografie
  • Izokinetická dynamometrie

Hlavní menu

Náhled fotogalerie

Izokinetické testování kolenního kloubu PDF Tisk Email

Izokinetických testování svalové síly jsou využívána pro diagnostiku efektů tréninkových programů zaměřených na svalovou sílu, diagnostiku svalových oslabení, dysbalancí, ev. pro další účely. Ve srovnání s běžně prováděnými testy jsou izokinetická měření objektivnější, mají vyšší reliabilitu a standardizaci (větší kontrola nad rychlostí prováděného pohybu, způsob provedení, eliminace nežádoucích pohybů).

Zaměření na testování síly v kolenním kloubu je nejčastějším izokinetickým testováním. Ze zdravotního hlediska je třeba zohlednit, že zátěž patelofemorálního skloubení se při úhlové rychlosti 60°/s pohybuje mezi pětinásobkem až dvanáctinásobkem hmotnosti těla. Pro srovnání je zátěž při chůzi přibližně 0,5 násobkem hmotnotnosti těla, při chůzi do schodů 3,3 násobkem, při chůzi ze schodů 7,6 násobkem a při skoku 20 ti násobkem hmotnotnosti těla.

Z hlediska funkce svalů v kolenním kloubu, resp. predikce rizika jejich zranění je řada možností, jak analyzovat a interpretovat data a použít je jako základ pro tvorbu programů nebo jejich změnu. Nejčastěji jsou používána bilaterální srovnání a unilaterální srovnání (agonista/antagonista). Vztah mezi bilaterálními svalovými dysbalancemi a výskytem zranění není zcela objasněn, avšak rozdíl v maximálním produkovaném momentu síly větší než 20% je považován za predispozici pro zranění. V souvislosti bilaterálním deficitem bylo také prokázáno, že cvičí-li probandi oběma končetinami současně, výsledek je horší než při cvičení izolovaně. Rovněž při unilaterálních srovnáních se obecně očekává, že hodnoty mezi agonisty a antagonisty budou v určité rovnováze. Není – li tomu tak, bývá slabší skupina náchylnější ke zranění.

U kolenního kloubu se k porovnání svalové síly hamstringů a kvadricepsů používá poměru jejich maximálních momentů sil při koncentrické činnosti – tzv. H/Q ratio. Většina autorů se shoduje, že je – li poměr H/Q při rychlosti 60°/s menší než 0,6, pravděpodobnost výskytu zranění hamstringů se zvyšuje. Ukazuje se, že při takovémto snížení poměru H/Q dochází k většímu zatížení intraartikulárních struktur a je snížena také schopnost znovu nastavení optimální pozice kloubu, což vede ke změně biomechaniky kolenního kloubu. Blíží-li se hodnota poměru H/Q 100%, je funkce hamstringů ke stabilizaci kolenního kloubu téměř ideální a riziko poškození zejména předního křížového vazu se snižuje.

Při rozhodování o realizaci měření a interpretaci jeho výsledků je však třeba vzít v úvahu, že s rostoucí rychlostí pohybu se zvyšuje i hodnota poměru H/Q a to jak u dominantní, tak u nedominantní dolní končetiny (se zvyšující se rychlostí klesá produkovaný maximální moment síly u kvadricepsů více než u hamstringů).

Nevýhodou poměru H/Q je, že popisuje svalovou akci, která se fyziologicky nevyskytuje. Tento nedostatek eliminuje „nově" používaný funkční poměr H/Q – poměr hodnot při excentrické kontrakci hamstringů a koncentrické kontrakci kvadricepsů. Funkční poměr je důležitý zejména pro aktivity, při kterých dochází ke spojení tohoto režimu (např. hod, odraz). Zatímco poměr H/Q ukazuje na svalovou dysbalanci, má funkční poměr H/Q vyjadřovat schopnost flexorů kolene brzdit pohyb prováděný kvadricepsy. Bylo prokázáno, že stanovení funkčního poměru je vhodnější pro diagnostikování předchozích zranění. K většině svalových a šlachových zranění totiž dochází v průběhu excentrické kontrakce, neboť při této kontrakci dochází k mikrorupturám rychlých svalových vláken, která jsou ve vysokém procentu zastoupena v hamstrinzích (poškození nastává zejména při běhu maximální rychlostí). Pro snížení rizika vzniku těchto zranění je proto nezbytné zlepšovat schopnost svalu odolávat působícím silám.

 

Literatura

Baltzopoulos, V., & Brodie, D. A. (1989). Isokinetic Dynamometry: Applications and Limitations. Sports Medicine, 8(2), 101-116.

Brown, L. E. (2000). Iskinetics in Human Performance. Champaign, IL: Human Kinetics.

Dauty, M., Potiron-Josse, M., & Rochcongar, P. (2003). Identification of Previous Hamstring Muscle Injury by Isokinetic Concentric and Eccentric Torque Measurement in Elite Soccer Players. Isokinetics and Exercise Science, 11, 139-144.

Dvir, Z. (2004). Isokinetics (Muscle Testing, Interpretation and Clinical Aplications). Elsevier Limited.

Forbes, H., A., Sutcliffe, S., Lovell, A., McNaughton, &Siegler, J.C. (2009). Isokinetic Thigh Muscle Ratio in Youth Football: Effect of Age and Dominance. International Journal of Sports Medicine, 30, 602-606.

Rosene, J. M., Fogarty, T. D., & Mahaffey, B. L. (2001). Isokinetic Hamstrings: Quadriceps Ratios in Intercollegiate Athletes. Journal of Athletic Training, 36(4), 378-383.

Warren, B. L., & Heusel, L. (2001). Pre – season Hamstring/Quadriceps Relationship Recorded on Profesional Soccer Players. Biomechanics Symposia, 27-29.

 

Archív akcí





Sofistikovaná biomechanická diagnostika lidského pohybu, 2009-2012
CZ.1.07/2.3.00/09.0209